ads

Wykład informatyki - Programowanie strukturalne

Ta książka ma na celu wyjaśnienie metody inżynierii i budowania miniaturowego oprogramowania w celu ulepszenia i opracowania podstawowych programów, jest dobrą książką pomocniczą, szczególnie dla tych, którzy studiują lub pracują nad tworzeniem oprogramowania.

Wykład informatyki - Programowanie strukturalne
  • Numer stron : 123
  • Rozmiar pliku : 14MB
  • Autor : Wytor Malina / Piotre Mironowicz


O ksiazke : 

    Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku ukonstytuowała się dziedzina informatyki zwana inżynierią oprogramowania. Inżynieria oprogramowa-nia intensywnie rozwija się oraz odpowiada na ciągle rosnące wymagania i oczekiwa-nia użytkowników. Zajmuje się problemami budowania oprogramowania wysokiej ja-kości z uwzględnieniem licznych uwarunkowań i ograniczeń, takich jak ekonomiczne, czasowe, prawne, oraz priorytetowym traktowaniem potrzeb użytkownika — człowieka. Problemy te są przedmiotem wielu monografii, podręczników i artykułów. 
   W latach pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych tworzono prawie wyłącz-nie małe programy. Wynikało to z niewielkich możliwości ówczesnych komputerów oraz z braku zapotrzebowania na duże oprogramowanie. Wtedy tworzono oprogramo-wanie głównie do celów naukowych. Sytuacja zmieniła się w polowie lat sześćdziesiątych, ponieważ rozwój sprzętu kom-puterowego i języków programowania umożliwił tworzenie znacznie bardziej złożonych systemów. 
   W związku z tym podjęto liczne próby budowy dużych systemów informa-tycznych, których realizacja wymagała współpracy wielu osób. Ale znaczna część tych przedsięwzięć nie została nigdy zrealizowana, ponieważ stalo się jasne, że rozwój tech-nik tworzenia oprogramowania nie nadąża za szybkim rozwojem komputerów i sprzętu. W 1981 roku B.W. BtSlim analizował i zauważył wykładniczy wzrost zapotrzebo-wania na oprogramowanie w ciągu ostatnich 25 lat. Produktywność programistów, któ-rzy mieli spełniać te wymagania programowe, zwiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat najwyżej dziesięciokrotnie. Większą część tego wzrostu produktywności należy przy-pisać wprowadzeniu języków wysokiego poziomu, a pozostałą część zapotrzebowa-nia na oprogramowanie można zaspokoić tylko w wyniku zatrudniania dodatkowych programistów. 
   Postęp w zakresie programowania podczas jego krótkiej historii jest ogromny. Nie możemy przypisać tego niczemu innemu, jak rozwojowi bazy i wdrażaniu lepszych metod programowania. Spotykamy dzisiaj programistów o małym stażu i doświad-czeniu, a mimo to projektujących dość dobre programy. Wynika to stąd, że nie tylko ulepszono metody programowania, lecz także istnieje pewna wiedza o tych metodach, którą można przekazać początkującym programistom, oszczędzając im czas przejścia przez trudny okres prób i błędów. Programowanie komputerów wymaga pewnej dozy inwencji. Ale programowanie jest także zadaniem konstrukcyjnym, dla którego można sformułować właściwe techniki. Nasza praca jest właśnie próbą przedstawienia takich reguł technicznych wraz z przyświecającymi im motywacjami. Celem pracy jest przedstawienie wybranych metod programowania 


Prześlij komentarz

0 Komentarze