ads

Laboratorium z Matematyki Obliczeniowej z wykorzystaniem pakietu octave

W tej książce omówimy, jak wdrożyć i przetestować metody numeryczne przy użyciu środowiska oktawowego, pakietu obliczeń numerycznych i naukowych. Chodzi o metody, które są omawiane na standardowym semestralnym wykładzie z Matematyki Komputerowej na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Laboratorium z Matematyki Obliczeniowej z wykorzystaniem pakietu octave

  • Numer stron : 113
  • Rozmiar pliku : 1.68mb
  • Autor : Leszek Marcinkowski
  • Data wydania : 2011

fragmenty książki

   W tym skrypcie omówimy, jak wdrożyć i przetestować metody numeryczne przy użyciu środowiska oktawowego, pakietu obliczeń numerycznych i naukowych. 
   Chodzi o metody, które są omawiane na standardowym semestralnym wykładzie z Matematyki Komputerowej na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem zajęć w laboratorium komputerowym, prowadzonych równolegle z wykładem i ćwiczeniami z matematyki obliczeniowej, jest sprawdzenie metod, które są realizowane w pakiecie oktawowym. Omawiamy również „implementację metod numerycznego rozwiązywania problemów” przy użyciu oktawy. 
   Użycie pakietu / środowiska Matlab jest alternatywą dla pakietu octave. Ten pakiet jest komercyjny iw dużej mierze kompatybilny z oktawami. Pakiety omówimy bardziej szczegółowo w Rozdziale 2. Zapoznanie się ze środowiskiem oktawy lub środowiska Matlab jest dodatkowym celem laboratorium. Warto dodać, że zdecydowana większość kodów oktaw omawianych w tym skrypcie będzie działać również w Matlabie. Wszystkie zadania i algorytmy omówione w tym skrypcie są omówione w podstawowych podręcznikach do matematyki obliczeniowej. 
   Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w semestrze letnim 2010/11 podstawowym podręcznikiem do wykładu z matematyki obliczeniowej była książka [11]. W tej pozycji można również znaleźć wiele zadań komputerowych, które mogą być ciekawym uzupełnieniem tego skryptu. Metody numeryczne omówione w tym skrypcie są szczegółowo omówione w innych podręcznikach dotyczących analizy numerycznej lub matematyki obliczeniowej. Wśród nich godne polecenia są również: [8], [3], [1], [16] i [17]. Oczywiście wiele podręczników z matematyki obliczeniowej zostało opublikowanych w języku angielskim. Niektóre z nich zawierają zadania komputerowe.


Prześlij komentarz

0 Komentarze