ads

Ucz się chińskiego w tej książce : Mówimy po chińsku

Ta książka oferuje pełny kurs do nauki języka chińskiego od A do Z, Ta książka zawiera podstawy znaków języka chińskiego, tworzenie słów i zwrotów w języku chińskim, gramatyce i innych, jeśli jesteś zainteresowany nauką języka chińskiego, radzę ci aby przeczytać i pobrać tę książkę.

  • Numer stron : 441
  • Rozmiar pliku : 11.6MB
  • Autor : Lin Kai-Yu / Katarzyna pawlak


 O ksiazke : 

   Chiński jest standardowym językiem mandaryńskim, który jest językiem urzędowym w Chinach (zwanym uniwersalną mową putonghua), Tajwanie (język stanowy Guoyu) i jednym z oficjalnych języków Singapuru (chiński hmya). Rodzina języków chińskich jest niezwykle rozbudowana i obejmuje dialekty oraz dialekty, które różnią się nie mniej niż poszczególne języki europejskie. Obecnie jednak przejęcie Mandarin umożliwia komunikację w prawie całej ChRL, Tajwanie i Singapurze. Proponowany przez nas kurs ma na celu jak najlepsze wykorzystanie podstaw języka chińskiego - aby nabyta wiedza była jak najbardziej praktyczna i przydatna w codziennej komunikacji, a jednocześnie stanowiła solidną podstawę do dalszej nauki. Ten podręcznik został stworzony dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z językiem chińskim i chińską kulturą, zarówno w grupie prowadzonej przez nauczyciela, jak i poprzez samodzielną naukę. Biorąc pod uwagę potrzeby samych uczniów, klucz do ćwiczeń znajduje się na końcu książki. Każda z 15 lekcji tego podręcznika jest wykonana według ustalonego wzoru, który składa się z następujących części:
   ♦ Dialogi - dotykające codziennych problemów (zakupy, egzamin, wywiad, zdrowie, sytuacje społeczne itp.). Każde oświadczenie zostało napisane czcionką uproszczoną (czarny) i tradycyjną (zielony) i przetłumaczone na język polski. Oddzielna ramka poniżej dialogów podaje ich zapis fonetyczny w oficjalnej chińskiej transkrypcji o nazwie pinyinem1.
  ♦ Czytanie - jest to dodatkowy element pojawiający się w lekcjach 10 i 12-15. Jego zadaniem jest zapoznanie uczniów z dłuższymi formami pisanymi. Dwie ostatnie lekcje zawierają również dodatkowe czytania o znacznym stopniu trudności (czytanie opcjonalne), umieszczone na końcu lekcji. Celem ucznia powinno być nie tyle dokładne zrozumienie tych odczytów, co przede wszystkim
ćwiczenie umiejętności ogólnego rozumienia (pomysłów) tekstu, które ze względu na duże bogactwo języka chińskiego są umiejętnościami podstawowymi. Teksty wszystkich dialogów, odczytów i opcjonalnego czytania z lekcji 14 zostały zapisane na płycie CD, a numery odpowiednich ścieżek audio podano na marginesach.
   ♦ Słowa 一 wyjaśnienie nieznanych słów pojawiających się w dialogach. Pierwsza kolumna jest numerem seryjnym, w drugiej kolumnie podane są słowa w postaci uproszczonej (czarny druk) i tradycyjnych znaków (zielony druk) - tradycyjne znaki są pomijane, jeśli nie różnią się od uproszczonych. Trzecia kolumna zawiera kategorię gramatyczną chińskiego wpisu. W przypadku słów wymagających użycia klasyfikatorów w niektórych kontekstach (patrz Lekcja 4), te klasyfikatory są podane po symbolu 量 i dwukropku. W kolumnie 4 podano fonetyczny wpis w pinyinie, a po linii podziału - przykłady użycia słów wraz z tłumaczeniem (i pinyiny do lekcji 4 włącznie). Ostatnia kolumna tabeli zawiera polski odpowiednik hasła.
   Czasami nowe słowa pojawiają się również w innych częściach lekcji (np. W ćwiczeniach). Ich wymowę i znaczenie podano w przypisach. Znajomość tych słów, choć pożądana, nie jest konieczna do zrozumienia treści dalszych lekcji.
   ♦ Gramatyka - objaśniająca (poprzez krótkie wyjaśnienie, analizę składniową i przykłady) nowych struktur gramatycznych wprowadzonych w dialogach. Każdej wprowadzonej konstrukcji towarzyszą ćwiczenia. Przykłady do lekcji 4 obejmują pinyinę i tłumaczenie. Aby uwolnić nawyk uczenia się od czytania i rozumienia samego tekstu, w kolejnych lekcjach podane są tylko chińskie znaki.
   ♦ Ćwiczenia wzmacniające - wymagające zintegrowanego użycia słów i struktur nauczył się podczas danej lekcji.
   ♦ Ćwiczenia wymowy - przeznaczone do nauki wymowy z wykorzystaniem nagrań.
   ♦ Uwaga - sekcja zawierająca dodatkowe informacje leksykalne, gramatyczne i fonetyczne.
   ♦ Czy wiesz, że ... 一 dyskusja na tematy związane z tematem lekcji, granicząca z językiem i kulturą. Pokazując bliski, często fascynujący związek między kulturą a językiem, uczniowie mogą znacznie poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury chińskiej i docenić jej bogactwo i złożoność.


Prześlij komentarz

0 Komentarze