ads

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

   Algorytmy to przepis, który podaje wszelkie czynności, jakie należy wykonać, by osiągnąć rozwiązanie określonego problemu w skończonej liczbie kroków, Niezależnie od sposobu dojścia do rozwiązania, opis można uznać za algorytm tylko wtedy, gdy przy dobrze określonych danych wejściowych jest jednoznaczny, skończony i posiada precyzyjnie określony punkt końcowy.>>KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​WIĘCEJ POWIĄZANYCH KSIĄŻEK I ARTYKUŁY 

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach
Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

Geneza algorytmów :

   Słowo algorytm” wywodzi się od nazwiska arabskiego matematyka Muhammada ibn Musy al khawarizmiego (w zlatynizowanej formie nazywanego Algorismusem), żyjącego w latach 780 – 850, na dworze królewskim w Bagdadzie, W jego pracach po raz pierwszy pojawiły się metody obliczeniowe w matematyce, a sam autor był propagatorem systemu dziesiętnego i stosowania cyfry zero.

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

Znaczenie algorytmów :

   W matematyce i naukach wykorzystujących do obliczeń komputer algorytm oznacza procedurę, która pozwala rozwiązać bieżący problem w sposób optymalny, a więc najlepszy, najkorzystniejszy według przyjętego kryterium, Na przykład w przemyśle niezmiernie ważne jest obniżenie kosztów wytworzenia produktu i zużycia energii, w medycynie skuteczność leczenia i rehabilitacji, w szkolnictwie jakość kształcenia.

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

Ocena jakości algorytmu :

    Obliczenia zajmują czas. Dlatego niezależnie od dziedziny życia, w której występuje analizowany problem, podstawowym kryterium oceny jakości algorytmu jest ilość czasu potrzebna do wykonania obliczeń, Im mniej czasu pochłaniają obliczenia dające wynik, tym algorytm jest szybszy, Czas w obliczeniach komputerowych jest kosztem, jaki trzeba ponieść, aby otrzymać wynik.

Algorytmy-Niezbędne informacje o algorytmach

Algorytmiczny plan działania :


   Urządzenia tworzące zestaw komputerowy (ang ; hardware) są bezużyteczne bez oprogramowania (ang ; software) sterującego ich działaniem, gdyż komputer wykona tylko te czynności, które zostaną mu podane w formie odpowiedniej instrukcji. Algorytm po przetłumaczeniu na język zrozumiały dla komputera staje się programem, Osoba dokonująca translacji to programista.
Planowanie pracy obejmuje:

  • analizę problemu i jego zdefiniowanie,
  • projektowanie rozwiązania problemu w formie algorytmu,
  • kodowanie algorytmu,
  • testowanie i usuwanie błędów,
  • opracowanie dokumentacji.

1.Analizę problemu i jego zdefiniowanie

   Poświęć czas, by dogłębnie zapoznać się z problemem, który należy rozwiązać, Przeanalizuj dostępne dane lub informacje wejściowe. Odszukaj wszelkie relacje między nimi, jak również między danymi wsadowymi i wyjściowymi, Upewnij się, że rozumiesz, co program ma robić i jakiego wyniku należy oczekiwać.

2.Projektowanie rozwiązania problemu w formie algorytmu :

   Wyszukaj logiczny ciąg kroków prowadzących do rozwiązania i zapisz je w formie algorytmu, Każdy szczegół ma znaczenie i musi być uwzględniony w opisie, Rozbicie problemu na elementarne zadania (kroki algorytmu) ułatwia znalezienie rozwiązania.

3.Kodowanie algorytmu

Kodowanie to termin techniczny oznaczający przetłumaczenie algorytmu na wybrany język programowania.

4.Testowanie i usuwanie błędów :

   Testowanie to proces wyszukiwania błędów w programie, Usuwanie błędów to odpluskwianie programu (ang. debugging), Błędy logiczne i związane z nieprawidłowo wpisanymi operacjami wyszukasz poprzez odpowiedni dobór danych wejściowych, takich, które generują znany wynik, Błędy związane z wykonaniem programu są zazwyczaj sygnalizowane przez komputer, Poprawa takich błędów polega na zastosowaniu prawidłowej składni lub pisowni oraz podaniu brakujących danych.

5.Opracowanie dokumentacji :


   Dokumentacją są wszelkie materiały, które umożliwią zrozumienie oraz wykorzystanie algorytmu i programu przez inną osobę, Również sam autor ma ułatwione zadanie, gdy po kilku miesiącach zechce zapoznać się z programem i dokonać w nim zmian, Problem jasny i zrozumiały dziś może okazać się skomplikowany, gdy wrócisz do niego po kilku miesiącach.

   Pisząc program, korzystaj często z komentarzy, czyli linii w programie, które nie są wykonywane, a służą do opisu, co i w jaki sposób wykonują fragmenty aplikacji, jaki charakter mają dane itp. Dokumentacja to wzory, szkice rozwiązań, algorytmy graficzne, a w programach komercyjnych także opis sposobu korzystania z programu, na przykład instrukcja użytkowania (ang. manual).



Prześlij komentarz

0 Komentarze