ads

Algebra wyższa-Czytaj i pobierz ebook za darmo

Algebra wyższa-Czytaj i pobierz ebook za darmo

   Algebra wyższa- w ostatnich dziesięcioleciach 21 wieku i pierwszych dziesięcioleciach wieku XX algebra, z nauki o wyznacznikach, macierzach, układach równań liniowych, o dwumianie Newtona i o wielon mianach o współczynnikach nieodmiennie, rzeczywistych lub zespolonych, stała się nauką o grupach, pierścieniach, ciałach i przestrzeniach wektorowych, nauką pomocniczą geometrii algebraicznej, analizy funkcjonalnej, topologii algebraicznej analizy matematycznej w szerokim tego słowa znaczeniu.( Przewiń w dół, aby czytać i pobierać książke online )>>KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​PODOBNE KSIĄŻKI

Algebra wyższa-Czytaj i pobierz ebook za darmo
Algebra wyższa-Czytaj i pobierz ebook za darmo


  • Data wydania : 1974
  • Liczba stron : 464
  • Wydawca : PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE WARSZAWA 1976

Glowne tytuly

  • Rozdział I. Wiadomości wstępne
  • Rozdział II. Struktury algebraiczne
  • Rozdział III. Elementy teorii grup
  • Rozdział IV. Pierścienie
  • Rozdział V. Pierścienie wielomianów
  • Rozdział VI. Teoria podzielności w pierścieniach całkowitych
  • Rozdział VII. Teoria podzielności n pierścieniach wielomianów
  • Rozdział VIII. Elementarna teoria równań algebraicznych
  • Rozdział IX. Przykłady teorii cial
  • Rozdział X. Przest rżenie wektorowe
  • Rozdział XI. Przekształcenia liniowe
  • Rozdział XII. Równania liniowe
  • Rozdział XIII.Algebra wieloliniowa
  • Skorowidz nazw.










Więcej o książce :

   ...Dawne, klasyczne proble my algebraiczne i ich rozwiązania stały się nieznaczną cząstką no wego bogatego materiału i zepchnięte zostały na plan dalszy służą dziś najczęściej do ilustracji zagadnień i rozwiązań znacznie ogólniejszych i głębiej sięgających w istotę rzeczy. W połowie XX wieku wieść o tym dotarła do najbardziej nawet peryferyjnych ośrodków uniwersyteckich świata.

   Dutrzymywanie wykładów uniwersyteckich z algebry na poziomie stanu tej gałęzi matematyki sprzed siedemdziesięciu lat byłoby zasmucającym anachronizmem. Niniejszy skrypt, oparty na wykładach prowadzonych w Uniwersy tecie Jagiellońskim w latach akademickich 1960/61 - 1962/63, jest próbą zbliżenia wykładu algebry, i to od samego początku, do obecnego stanu tej nauki.

   Z oczywistych powodów proponowane tu ujęcie wykładu algebry nie pretenduje do oryginalności. Znawca przedmiotu i literatury algebraicznej z łatwością dostrzeże wpływ wielu znanych podręczników i monografii, w szczególności pract N. Bourbaki, Elements de matfidnatig uę, Paryż 1938-1962j L. Redei, Algebra, Ilpak 1959* M.K.

Nickerson. D.C. Spencer, N.E. Steenrod, Aduanced calculus, Nowy Jork 1959 Ostatni ustęp każdego paragrafu zawiera kilka lub kilkanaście zadań, najczęściej bardzo prostychj do ich rozwiązania wystarczy z reguły zrozumienie odnośnego materiału. Dla korzystającego ze skryptu stanowić będą nie tyle miernik jego talentu matematyczne go, ile sprawdzian zrozumienia i przyswojenia materiału.

   Ostatni ustęp każdego paragrafu zawiera kilka lub kilkanaście zadań, najczęściej bardzo prostychj do ich rozwiązania wystarczy z reguły zrozumienie odnośnego materiału. Dla korzystającego ze skryptu stanowić będą nie tyle miernik jego talentu matematycznego, ile sprawdzian zrozumienia i przyswojenia materiału

   Powszechne zastosowanie znajduje tu znana zasada wychowawcza:
najpierw obowiązek, potem przyjemność. Dlatego zarys ogólnej teorli struktur algebraicznych, rzecz trochę abstrakcyjna i sprawiająca początkującym niejakie trudności, umieszczona jest przed zarysami teorii kilku podstawowych typów struktur. Z tego samego powodu teoria przekształceń liniowych przestrzeni wektorowych poprzedza teorię macierzy i równań liniowych, a pojęcie iloczynu tensorowego i zewnętrznego występuje przed teorią wyznaczników.

   Zaznaczmy na koniec, że związane z ryzykiem podjętego zadania " nowe terminy: prseabstraholować - na oznaczenie przesadnej skłonności do abstrakcyjnych ujęć, homomorftnisn - na oznaczeni© nałogu ujmowania większości zagadnień w kategoriach izo- i homomorfizmów, zostały wymyślone nie przez złośliwych obserwatorów, a przez samego autora, któremu nieobce były wątpliwości i wahania w wyborze pomiędzy tradyoyjnym wykładem algebry, a ryzykowną nieco ale bezwzględnie potrzebną próbą nowocześniejsz.

   ego ujęcia tego przedmiotu. Jeżeli wybór ostateczny padł na ujęcie nowoczesne, to duża w tym zasługa klimatu nowoczesności, jaki od wielu lat towarzyszy matematykom krakowskim w ich pracy dydaktycznej, popularyzatorskiej i propagandowej. Niech skrypt ten będzie skromnym hołdem złożonym moim nauczycielom, twórcom tego klimatu.


Powiązana strona:




Prześlij komentarz

0 Komentarze